fa-IR   English (United States)
دسته های اخبار
اخبار
برترین اپلیکیشن‌های حوزه‌ درمان در سال ۲۰۱۸ کدامند؟
پنجشنبه, اسفند 23, 1397 by مدیر سایت

به گزارش ریسک نیوز به نقل از بیمه داری نوین از ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی، بسیاری از برنامه‌نویسان اپلیکیشن‌های بسیاری در حوزه درمانی برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS به بازار عرضه کرده‌اند که محبوب‌ترین آن‌ها برای مصرف‌کنندگان و بیماران طراحی‌شده‌اند؛ اما آیا اپلیکیشنهای کارآمدی نیز برای پزشکان، پرستاران و دیگر افراد در این حوزه وجود دارد؟ بله.

در این مقاله نگاهی به پنج اپلیکیشن برتر می‌اندازیم که تا ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی وارد بازار شده‌اند. اپلیکیشن‌ها بدون هیچ ترتیب خاصی بررسی ‌شده‌اند.

 

TreatHf

بر همگان واضح است که نارسایی قلبی یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ‌ومیر است؛ یک مورد از هر ۹ مورد مرگ‌ومیر، مربوط به مشکلات قلبی است.

اخیرا کالج قلب و عروق آمریکا ACC، اصطلاح قدیمی نارسایی قلبی سیستولیک و دیاستولیک را به نارسایی قلبی با حفظ یا کاهش کسر جهشی تغییر داده است. اثرشناسی و درمان هر دو مورد می‌تواند برای بیماران و پزشکان گیج‌کننده باشد.

خوشبختانه، ACC اپلیکیشن TreatHF که متشکل از راه‌حل‌های کارشناسانه تصمیم‌گیری شده جهت بهینه‌سازی درمان نارسایی قلبی است، را منتشر کرده‌ است.

پزشکان، اطلاعات بیماران در مورد داروهایی که استفاده می‌کنند و واکنش بالقوه‌ای که ممکن است به داروها و یا درمان‌های دیگر نشان دهند را وارد اپلیکیشن می‌کنند. این اپلیکیشن مشاوره‌های مخصوص جهت سنجش داروهای فعلی و هر دارو و درمانی که برای بیمار مناسب باشد را با ارائه شواهد پیشنهاد می‌دهد. پزشکان می‌توانند خلاصه و یا مرجعی از اطلاعات دقیق‌تر در مورد تمامی روش‌های درمانی که در قسمت مرجع درمانی برنامه آماده است را برای خود ایمیل کنند.

 

Preconception Care

منابع متعددی برای مراقبت‌های پیشگیرانه وجود دارد اما بیشتر آن‌ها در قالب یک اپلیکیشن در دسترس نیستند. یک برنامه آموزشی فوق‌العاده (PCHHC) برای مراقبت‌های پیشگیرانه به‌صورت رایگان به‌عنوان بخشی از برنامه بهداشت و مراقب‌های ابتکارانه و پیشگیرانه ملی در نظر گرفته‌شده است. تاکنون این منبع تنها به‌صورت آنلاین در دسترس بوده اما با کمک دکتر جاشوا اشتاینبرگ، اکنون می‌توان از این برنامه مراقبت‌های پیشگیرانه که مبتنی بر PCHHC است، بهره‌مند شد. PCHHC هماهنگ شده توسط مرکز بهداشت مادران و نوزادان و مدرسه پزشکی چپل هیل و UNC است. این برنامه متشکل است از ۷۰ سازمان مختلف با این دیدگاه که تمامی مردان و زنانی که به سن بلوغ رسیده‌اند باید از رفاه و سلامت مناسب بهره‌مند باشند.

 

QuitMedKit

مصرف دخانیات همچنان دلیل شماره یک اما قابل‌پیشگیری مرگ‌ومیر در آمریکا و جهان است. پس برای پزشکان و فعالین این صنعت مهم است که درگیر این مسئله شوند و به همین دلیل QuitMedKit می‌تواند بسیار مفید باشد. این اپلیکیشن توسط الکساندرا پروخوروف و ماریو لوکاس طراحی شده است و برای کمک به ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی در زمینه مشاوره و درمان وابستگی به دخانیات در نظر گرفته‌شده است. این اپلیکیشن شامل رویکرد مبتنی بر شواهد 5A و اطلاعاتی در زمینه ترک، نکاتی در مورد مصاحبه‌های انگیزشی، گرافیک‌هایی برای کمک به ترک و لینک‌هایی برای منابع آنلاین است.

 

The Sublux App

چه اپلیکیشنهایی برای تدریس اساس رادیوگرافی ساده بیشتر از عکاسی قفسه سینه و آسیب‌های ارتوپدی قابل‌دسترس است؟ آیا برنامه‌ای که شامل مدیریت آسیب‌شناسی شود نیز وجود دارد؟ بله Sublux app که توسط Core Medical Apps طراحی‌شده است. Sublux شامل مقدمه‌ای بر مبانی تفسیر اشعه ایکس، رویکرد بدن/ سیستم برای یک رادیوگرافی ساده و بیش از ۲۰۰ آسیب‌شناسی مختلف همراه با درمان‌های تجربی است. شهرت اصلی آن برای برنامه Core Clerkships که نویسندگان آن گروهی از دانشجویان پزشکی و رزیدنت‌ها هستند. Sublux جدیدترین برنامه آن‌ها است.

 

CDC PTT Advisor

یکی از رایج‌ترین آزمایش‌های انجام‌شده مخصوصا برای بیماران بستری، آزمایش‌های لازم مربوط به انعقاد خون مانند PT, INR و PTT است. این آزمایش‌ها بیشتر برای بیمارانی که داروی ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند و بخشی از ارزیابی استاندارد بیماران مبتلا به کم‌خونی، مشکلات مربوط به خون‌ریزی و ناهنجاری‌های کبدی انجام می‌شود. اگرچه در حال حاضر برنامه‌های بسیاری برای کمک به ارائه‌دهندگان جهت انتخاب و نظارت ضد انعقاد مانند ارزیاب ضد انعقاد کالج قلب و عروق آمریکا وجود دارد، تعداد کمی از آن‌ها ضد انعقادهای غیرمعمول را ارائه می‌دهند. با استفاده از چندین الگوریتم تشخیصی برای کودکان و بزرگسالان، برنامه ارائه‌دهندگان را از طریق کارکرد یک PTT غیرطبیعی دنبال می‌کند. برنامه توسط یک گروه از آسیب شناسان از واندربیلت (Vanderbilt)، دانشگاه آلاباما و بیمارستان Cedars-Sinai طراحی‌شده است. جالب‌توجه است که گروهی از پزشکان تلاش کردند تا صحت برنامه را در کمک به تصمیم‌گیری پزشکان آزمایش کنند. اکثر برنامه‌ها چنین شواهدی ندارند، اما CDC PTT Advisor این موارد را شامل می‌شود. این تحقیق پیش از چاپ در مجله انجمن پزشکان آمریکا به‌صورت آنلاین منتشر گردید. نویسندگان هشت عکس با PTT طبیعی و غیرطبیعی ایجاد کرده و 46 پزشک داخلی را در هفت بیمارستان مختلف آزمایش کردند. نویسندگان داده‌های به‌دست‌آمده از ۳۶۸ عکس را توسط استفاده از اپلیکیشن و تصمیم‌گیری‌های استاندارد پزشکی مقایسه کردند. در عکس‌هایی که در آن‌ها از CDC PTT Advisor app استفاده‌شده بود، پزشکان به‌طور محسوسی تصمیمات بهتری به‌واسطه جواب آزمایش‌های درست‌تر و دقیق‌تر گرفته بودند و تشخیص بهتری صورت گرفته بود (۸۳ درصد در مقابل 70درصد) اطمینان پزشکان به تصمیمات خود بیشتر بود (۷.۵ در مقابل ۶.۳ در مقیاس ۱۰) و همچنین زمان تکمیل عکس‌ها (3.02 در مقابل 3.53) نیز کوتاه‌تر بود.

www.imedicalapps.com

مترجم :  مهرنوش محمودان

پیشنهادات پیشرفته

نظرات (0)

 
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟